Judo

Fantastična Barbara Matić osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu

Judašica Barbara Matić osvojila je zlatnu medalju, drugu za Hrvatsku na Olimpijskim igrama u Parizu.

Sjajna Splićanka je u finalu pobijedila Njemicu Miriam Butkereit.

Barbara je sjajno ušla u borbu i za manje od minute povela wazarijem protiv Njemice.

U nastavku je sjajno kontrolirala meč i stigla na tron u kategoriji do 70 kilograma.

Barbari su ovo treće olimpijske igre, u Rio de Janeiru 2016. je izgubila u prvom kolu, a u Tokiju 2021. je bila peta.

To je prva hrvatska medalja u judu! U utorak je Katarina Krišto izgubila borbu za broncu protiv kosovske reprezentativke Laure Fazliu.

Ovo je druga medalja za Hrvatsku na Igrama u Parizu nakon što je Miran Maričić osvojio broncu u streljaštvu.

Hrvatskoj reprezentativki to je najveći uspjeh u karijeri. Splićanka je aktualna europska i bivša dvostruka svjetska prvakinja (2021., 2022.).

A Barbara je na putu do najsjajnijeg odličja u polufinalu ipponom pobijedila Nizozemsku Sanne van Dijke nakon dvije minute borbe.

Prvo je srušila suparnicu na bok u zaradila wazari, a onda zahvatom od deset sekundi stigla do ippona.

Prva nositeljica turnira i dvostruka svjetska prvakinja je u četvrtfinalu svladala Španjolku Ai Tsunoda Roustant u produžetku nakon što je njezina protivnica dobila treću opomenu.

Barbara je dominirala tijekom cijelog meča i diktirala ritam, Ai Tsunoda je u prvom dijelu borbe dobila dvije opomene, a u produžetku i treću, koja je značila i diskvalifikaciju.

Sve opomene proizašle iz izvrsnog Barbarinog pritiska koja je sjajnom taktikom gradila put do pobjede.

Naša natjecateljica bila je slobodna u prvom kolu, a u osmini finala je ipponom svladala Nizozemku koja bori pod talijanskom zastavom Kim Polling.